DeWALT® DWAMM18005 Router Cut-Out Bit, 1/8 in Dia, 2.36 in OAL, HSS, 37 mm D Cutting
DeWALT® DWAMM18005 Router Cut-Out Bit, 1/8 in Dia, 2.36 in OAL, HSS, 37 mm D Cutting
- Brand: DeWalt®
- Mfr# : DWAMM18005
- Item # : BLD DWAMM18005
- UPC #: 885911716741
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
DESCRIPTION
Ensure you're equipped with the accessory you need to tackle the job with this Multi-Material Cut-Out Bit. This durable cut-out bit is ideal for drilling wood, plastic, fiberglass, vinyl, and aluminum siding. With top-tier reliability, this multi-purpose bit delivers clean cuts with ease.
DeWALT® Cut-Out Bit, Router, 1/8 in Diameter, 2.36 in Overall Length, 37 mm Cutting Depth, 2 Flutes, 1.45 in Flute Length, 1/8 in Dia Shank, CW Cutting Direction, HSS, Applicable Materials: Wood, Plastic, Fiberglass, Vinyl and Aluminum Siding
SPECIFICATIONS
| Type | : Router |
| Diameter | : 1/8 in |
| Overall Length | : 2.36 in |
| Cutting Depth | : 37 mm |
| Number of Flutes | : 2 |
| Flute Length | : 1.45 in |
| Shank Size | : 1/8 in Dia |
| Cutting Direction | : CW |
| Material | : HSS |
| Applicable Materials | : Wood, Plastic, Fiberglass, Vinyl and Aluminum Siding |
APPLICATION INFO
| Application | : Multi-Material Applications |
| Country of Origin | : BR |
