Greenfield Threading Vermont Tap and Die® 291287 FTGP General Purpose Machine Forming Tap, M10x1.5 Thread, D10 Thread Limit
Greenfield Threading Vermont Tap and Die® 291287 FTGP General Purpose Machine Forming Tap, M10x1.5 Thread, D10 Thread Limit
Greenfield Threading Vermont Tap and Die® 291287 FTGP General Purpose Machine Forming Tap, M10x1.5 Thread, D10 Thread Limit
- Brand: Greenfield Threading
- Mfr# : 291287
- Item # : GRE 291287
- UPC #: 697334912873
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Ground thread for economical tapping
- Straight with square shank configuration
- Applicable on steel and non-ferrous materials
DESCRIPTION
Greenfield Threading Vermont Tap and Die® Machine Forming Tap, General Purpose, Series: FTGP, Measurement System: Metric, M10x1.5 Thread, Coarse Thread Standard, Plug Chamfer, 19.05 mm Thread Length, 74.61 mm Overall Length, Right Hand Cutting Direction, Class of Fit: 6H, 9.68 mm Shank Diameter, 7.26 mm Square, HSS, TiN Coated, D10 Thread Limit
SPECIFICATIONS
| Type | : General Purpose |
| Series | : FTGP |
| Measurement System | : Metric |
| Thread Size | : M10x1.5 |
| Thread Standard | : Coarse |
| Chamfer Type | : Plug |
| Thread Length | : 19.05 mm |
| Overall Length | : 74.61 mm |
| Cutting Direction | : Right Hand |
| Class of Fit | : 6H |
| Shank Diameter | : 9.68 mm |
| Square Size | : 7.26 mm |
| Material | : HSS |
| Finish/Coating | : TiN Coated |
| Thread Limit | : D10 |
APPLICATION INFO
| Standard/Approvals | : USCTI 302A |
| Application | : For blind hole applications |
| Country of Origin | : US |

Catalog