DeWALT® DCF809C1 ATOMIC Brushless Compact Cordless Impact Driver Kit, 1/4 in, 1700 in-lb Torque, 20 V DC, 5.1 in OAL
DeWALT® DCF809C1 ATOMIC Brushless Compact Cordless Impact Driver Kit, 1/4 in, 1700 in-lb Torque, 20 V DC, 5.1 in OAL
DeWALT® DCF809C1 ATOMIC Brushless Compact Cordless Impact Driver Kit, 1/4 in, 1700 in-lb Torque, 20 V DC, 5.1 in OAL
- Brand: DeWalt®
- Mfr# : DCF809C1
- Item # : BLD DCF809C1
- UPC #: 885911621151
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Only 5.1 in L to fit in tight spaces
- Variable speed trigger allows for control and precision on delicate work surfaces
- Three bright LED for dimly lit workspaces
- 1700 in-lb of torque delivering the power you need to get a majority of applications done
- DeWALT® built brushless motor for efficient performance and runtime
- *Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 20 V and nominal voltage is 18 V
DESCRIPTION
This 20V MAX* compact brushless impact driver kit includes one 20V MAX* lithium-ion battery, one charger and carrying bag. At only 5.1 in front to back, the impact driver features a high performance brushless motor that delivers 1700 in-lb of torque and 3 LED lights to provide optimum illumination in dark spaces as you work. For increased comfort, the handle features an ergonomic design for balance and easier Tool Control™ along with a removable belt hook. Backed by a DeWALT® 3-year limited warranty so you can buy with confidence.
DeWALT® Impact Driver Kit, Brushless Compact Cordless, Series: ATOMIC, 1/4 in Drive, 1700 in-lb Torque, 2800 rpm Speed, 20 V DC, 20V MAX* Lithium-Ion Battery, Battery Included: Yes, Ergonomic/Mid-Handle Handle, Variable Speed Trigger Control, 5.1 in Overall Length
SPECIFICATIONS
| Bare Tool/Kit | : Kit |
| Type | : Brushless Compact Cordless |
| Series | : ATOMIC |
| Drive Size | : 1/4 in |
| Torque Rating | : 1700 in-lb |
| Speed | : 2800 rpm |
| Voltage Rating | : 20 V DC |
| Battery Type | : 20V MAX* Lithium-Ion |
| Battery Included | : Yes |
| Handle Type | : Ergonomic/Mid-Handle |
| Control Type | : Variable Speed Trigger |
| Overall Length | : 5.1 in |
APPLICATION INFO
| Country of Origin | : MX |
