Proto® TorquePlus™ J7008M Deep Length Socket, Metric, 3/8 in Square Drive, 8 mm
Proto® TorquePlus™ J7008M Deep Length Socket, Metric, 3/8 in Square Drive, 8 mm
- Brand: Proto®
- Mfr# : J7008M
- Item # : STP J7008M
- UPC #: 662679331047
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- The TorquePlus™ design is a high performance drive configuration which allows for quick and easy socket engagement to the fastener flats, not the corners
- The TorquePlus™ configuration employs a radius corner design, shifting contact area and stress away from the fastener corners and distributing contact stresses over a large area of the socket, minimizing slippage
- The TorquePlus™ internal design minimizes fastener rounding, helps to extend fastener life and allows the user to more easily turn worn, rounded or rusted fasteners
- Socket size stamped on tool for easy identification
DESCRIPTION
Proto® TorquePlus™ Socket, Deep Length, Yes Impact Rated, Measurement System: Metric, Square Drive, 3/8 in Drive, 8 mm Socket, 69.9 mm Overall Length, 8 mm Opening Depth, 17.3 mm Drive End Width, 13 mm Socket End Width, Side Locking Hole Locking, 6 Points, 57.2 mm Bolt Clearance Depth, Alloy Steel, Black Oxide
SPECIFICATIONS
| Type | : Deep Length |
| Impact Rated | : Yes |
| Measurement System | : Metric |
| Drive Type | : Square |
| Drive Size | : 3/8 in |
| Socket Size | : 8 mm |
| Overall Length | : 69.9 mm |
| Opening Depth | : 8 mm |
| Drive End Width | : 17.3 mm |
| Socket End Width | : 13 mm |
| Locking Type | : Side Locking Hole |
| Number of Points | : 6 |
| Bolt Clearance Depth | : 57.2 mm |
| Material | : Alloy Steel |
| Finish | : Black Oxide |
APPLICATION INFO
| Standard/Approvals | : ASME B107.110-2012|ASME B107.33M |
| Application | : For use on stubborn or damaged fasteners and also on fasteners made from soft materials |
| Country of Origin | : US |

Catalog
VIDEO LINK