DeWALT® ATOMIC™ DCF512B Brushless Compact Cordless Ratchet, 1/2 in Drive, 70 ft-lb Torque, 20 V, 14 in OAL
DeWALT® ATOMIC™ DCF512B Brushless Compact Cordless Ratchet, 1/2 in Drive, 70 ft-lb Torque, 20 V, 14 in OAL
DeWALT® ATOMIC™ DCF512B Brushless Compact Cordless Ratchet, 1/2 in Drive, 70 ft-lb Torque, 20 V, 14 in OAL
- Brand: DeWalt®
- Mfr# : DCF512B
- Item # : BLD DCF512B
- UPC #: 885911738309
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Engineered for high torque and versatility - brushless motor delivers up to 70 ft-lb of torque for use with a wide variety of fastener sizes and applications
- Helps combat damage caused by some oils and solvents with glass-filled nylon housing
- Brighten workspaces - with an onboard LED work light that helps illuminate applications
- Access hard-to-reach spots - compact design and low-profile head designed to allow for mobility in tight locations
- Speed control - variable-speed trigger helps user optimize speed based on application
- Cordless compatibility - works with all DeWALT® 12 V max batteries and chargers (battery and charger sold separately)
- Trigger lock - helps prevent accidental activation when applied
DESCRIPTION
Take advantage of 70 ft-lb of max torque as you fasten and remove bolts and nuts using this ATOMIC™ 20 V max Brushless Cordless 1/2 in Ratchet. Engineered for performance and durability, the ratchet offers variable-speed control to help you tackle a variety of applications while the glass-filled nylon housing is designed to help prevent damage from abrasive solvents and chemicals as you work. Its compact design helps you reach difficult-to-access fasteners and you can maintain a steady and well-lit workflow thanks to its onboard LED work light. Battery and charger not included.
DeWALT® ATOMIC™ Ratchet, Brushless Compact Cordless, Bare Tool, 1/2 in Drive, 70 ft-lb Torque, 20 V, Battery Included: No, Glass Filled Nylon Housing, Variable Speed Trigger Control, 14 in Overall Length
SPECIFICATIONS
| Bare Tool/Kit | : Bare Tool |
| Type | : Brushless Compact Cordless |
| Drive Size | : 1/2 in |
| Torque Rating | : 70 ft-lb |
| Voltage Rating | : 20 V |
| Battery Included | : No |
| Housing Material | : Glass Filled Nylon |
| Control Type | : Variable Speed Trigger |
| Overall Length | : 14 in |
APPLICATION INFO
| Country of Origin | : MX |
