Slice™ #00200 Non Replaceable Safety Blade, 0.03 in W Single Edge Razor Blade, Quick-Change, Ceramic Blade, 1 Blades Included, 2.41 in OAL
Slice™ #00200 Non Replaceable Safety Blade, 0.03 in W Single Edge Razor Blade, Quick-Change, Ceramic Blade, 1 Blades Included, 2.41 in OAL
Slice™ #00200 Non Replaceable Safety Blade, 0.03 in W Single Edge Razor Blade, Quick-Change, Ceramic Blade, 1 Blades Included, 2.41 in OAL
- Brand: Slice™
- Mfr# : #00200
- Item # : MSS SLICE00200
- UPC #: 895142000205
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- 2x longer than traditional blades
- Great for - Slicing food packaging - Opening boxes, packages and envelopes- Opening difficult clamshell and blister packaging- Cutting shrink wrap, bags, labels and tape- People with arthritis
DESCRIPTION
The Slice® 00200 Safety Cutter is one of the first tools Slice designed and remains one of the most popular. Initially conceived for household use—it cuts down coupon clipping time by 50 percent—the Safety Cutter has found a home in industrial settings worldwide. Its micro- blade cuts thin materials effectively while safeguarding fingers with our signature finger-friendly® edge. Use the Safety Cutter’s lanyard hole and built-in magnet to keep this unique tool close at hand.
Slice™, #00200, Safety Blade, Non Replaceable, 0.08 in Blade Length, 0.03 in Blade Width, Single Edge Razor Blade, Ceramic Blade, Straight Blade, Quick-Change Blade Change Method, Blades Included: 1, Replaceable Blade: No, Standard Handle, Plastic Handle, 2.41 in Overall Length, 1.21 in Overall Width
SPECIFICATIONS
| Type | : Non Replaceable |
| Blade Length | : 0.08 in |
| Blade Width | : 0.03 in |
| Blade Type | : Single Edge Razor |
| Blade Material | : Ceramic |
| Blade Shape | : Straight |
| Blade Change Method | : Quick-Change |
| Number of Blades Included | : 1 |
| Replaceable Blade | : No |
| Handle Type | : Standard |
| Handle Material | : Plastic |
| Overall Length | : 2.41 in |
| Overall Width | : 1.21 in |
APPLICATION INFO
| Application | : Suitable for left- and right-handed users- Slice® blades last 11 |
| Country of Origin | : CN |
