KLEVER INNOVATIONS ECO-200XC-65EX Lightweight Safety Utility Knive, 1.75 in W Single Blade, Button, Carbon Steel Blade, 1 Blades Included, 7 in OAL
KLEVER INNOVATIONS ECO-200XC-65EX Lightweight Safety Utility Knive, 1.75 in W Single Blade, Button, Carbon Steel Blade, 1 Blades Included, 7 in OAL
KLEVER INNOVATIONS ECO-200XC-65EX Lightweight Safety Utility Knive, 1.75 in W Single Blade, Button, Carbon Steel Blade, 1 Blades Included, 7 in OAL
- Brand: KLEVER INNOVATIONS
- Mfr# : ECO-200XC-65EX
- Item # : MHT ECO-200XC-65EX
- UPC #: 810059871533
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Cuts up to 1 MILE of corrugate before needing to be replaced
- Reusable handle is made from 100 Percent pre-consumer recycled plastic to support your ESG goals
- Longer, ergonomic handle offers increased reach and different grip choices
DESCRIPTION
The USA made Klever EcoXChangeXD™ is an EXTRA DURABLE, recessed blade safety cutter with a reusable handle made from 100% recycled plastic, featuring a robust blade head engineered to be 50% STRONGER and LAST 4X LONGER than similar cutters. The proprietary Smooth-Kut™ technology increases cutting speed by preventing corrugate from clogging the blade. Reduce plastic waste in your operations by reusing the handle and replacing the blade head.
KLEVER INNOVATIONS, ECO-200XC-65EX, Safety Utility Knive, Lightweight, 2.62 in Blade Length, 1.75 in Blade Width, Single Blade, Carbon Steel Blade, Button Blade Change Method, Blades Included: 1, Replaceable Blade: Yes, 0.025 in Thickness, Ergonomic Handle, Plastic Handle, 7 in Overall Length
SPECIFICATIONS
| Type | : Lightweight |
| Blade Length | : 2.62 in |
| Blade Width | : 1.75 in |
| Blade Type | : Single |
| Blade Material | : Carbon Steel |
| Blade Change Method | : Button |
| Number of Blades Included | : 1 |
| Replaceable Blade | : Yes |
| Thickness | : 0.025 in |
| Handle Type | : Ergonomic |
| Handle Material | : Plastic |
| Overall Length | : 7 in |
APPLICATION INFO
| Application | : Ideal for cutting thicker substrates |
| Country of Origin | : US |
