Greenfield Threading Vermont Tap and Die® 385398 PTT Straight Flute Pipe Tap, 1/4-18 Thread
Greenfield Threading Vermont Tap and Die® 385398 PTT Straight Flute Pipe Tap, 1/4-18 Thread
- Brand: Greenfield Threading
- Mfr# : 385398
- Item # : GRE 385398
- UPC #: 662355162125
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Ground thread for economical tapping
- Straight with square shank configuration
- Applicable on cast iron, stainless steel, steel and non-ferrous materials
- 7/16 in L shank square
DESCRIPTION
Greenfield Threading Vermont Tap and Die® Pipe Tap, Straight Flute, Series: PTT, Measurement System: Imperial, 1/4-18 Thread, NPT Thread Standard, Semi-Bottoming Chamfer, 1-1/16 in Thread Length, 2-7/16 in Overall Length, 4 Flutes, Right Hand Cutting Direction, 9/16 in Shank Diameter, 0.421 in Square, HSS, Uncoated, Medium Hook
SPECIFICATIONS
| Type | : Straight Flute |
| Series | : PTT |
| Measurement System | : Imperial |
| Thread Size | : 1/4-18 |
| Thread Standard | : NPT |
| Chamfer Type | : Semi-Bottoming |
| Thread Length | : 1-1/16 in |
| Overall Length | : 2-7/16 in |
| Number of Flutes | : 4 |
| Cutting Direction | : Right Hand |
| Shank Diameter | : 9/16 in |
| Square Size | : 0.421 in |
| Material | : HSS |
| Finish/Coating | : Uncoated |
| Hook Type | : Medium |
APPLICATION INFO
| Standard/Approvals | : USCTI Table 311 |
| Application | : For through hole and thread cutting application |

Catalog