RIDGID® 62723 NXT Wet/Dry Vacuum Cleaner With Detachable Blower, 12 A, 16 gal Tank, 1440 W Power Rating, 120 V, Polypropylene Housing
RIDGID® 62723 NXT Wet/Dry Vacuum Cleaner With Detachable Blower, 12 A, 16 gal Tank, 1440 W Power Rating, 120 V, Polypropylene Housing
RIDGID® 62723 NXT Wet/Dry Vacuum Cleaner With Detachable Blower, 12 A, 16 gal Tank, 1440 W Power Rating, 120 V, Polypropylene Housing
- Brand: RIDGID®
- Mfr# : 62723
- Item # : RID 62723
- UPC #: 956916272300
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Powerful 6.5 peak horsepower - high performance wet dry vacuum
- Detachable blower - this high performance vacuum has an integrated detachable blower making it two best in class tools in one
- 2-piece polypropylene drum construction - rugged construction to meet the high demands of worksites
- 360 deg caster wheels - provides increased maneuverability
- Large drain - located to lowest point of drum for emptying of water
- Sound reduction technology - Scroll Noise Reduction® provides quiet operation by precisely controlling the flow of air through the vac
- Accessory storage caddy - keeps accessories organized and close at hand for easy access
- Blowing capacity - blow leaves from walkways or decks and debris from jobsites, tools and more
- Professional locking hose - the ultra-flexible hose won't pull loose during use and is four times more durable than our standard hose, this 2-1/2 in x 8 ft hose has a smooth interior surface to reduce clogging
- Qwik Lock® filter fastening system - install or remove your filter quickly, easily and secure without tools or fasteners
DESCRIPTION
The RIDGID® Model RT1600 professional wet dry vac is a 16 gal wet dry vacuum with a detachable blower that delivers two best in class tools in one. The 8 ft premium locking pro-hose won't pull loose during use and is 4X more durable than a standard hose. The large capacity, rugged construction and excellent mobility are ideal for pro, contractor and industrial use.
RIDGID® Vacuum Cleaner, NXT Wet/Dry, 16 gal Tank, 1440 W, 120 V, 12 A, 139 cfm, 2-1/2 in x 8 ft Hose, 20 ft Corded Cord, Standard Filter, Polypropylene Housing
SPECIFICATIONS
| Type | : NXT Wet/Dry |
| Tank Capacity | : 16 gal |
| Power Rating | : 1440 W |
| Voltage Rating | : 120 V |
| Amperage Rating | : 12 A |
| Air Flow Rate | : 139 cfm |
| Hose Size | : 2-1/2 in x 8 ft |
| Cord Type | : 20 ft Corded |
| Filter Type | : Standard |
| Housing Material | : Polypropylene |
APPLICATION INFO
| Country of Origin | : MX |

Catalog