RIDGID® 62718 NXT Wet/Dry Vacuum Cleaner With Cart, 10.5 A, 14 gal Tank, 1260 W Power Rating, 120 V, Polypropylene Housing
RIDGID® 62718 NXT Wet/Dry Vacuum Cleaner With Cart, 10.5 A, 14 gal Tank, 1260 W Power Rating, 120 V, Polypropylene Housing
RIDGID® 62718 NXT Wet/Dry Vacuum Cleaner With Cart, 10.5 A, 14 gal Tank, 1260 W Power Rating, 120 V, Polypropylene Housing
- Brand: RIDGID®
- Mfr# : 62718
- Item # : RID 62718
- UPC #: 956916271860
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Powerful 6 peak horsepower - high performance wet dry vacuum
- Longer motor life - durable, long-lasting motor backed by industry's best warranty
- 2-piece polypropylene drum construction - rugged construction to meet the high demands of worksites
- Sturdy cart, push handle and large rear wheels - these features act together to allow the vac to travel easily up/down stairs and over rough terrain and thresholds
- Large drain - located to lowest point of drum for emptying of water
- Sound reduction technology - Scroll Noise Reduction® provides quiet operation by precisely controlling the flow of air through the vac
- Accessory storage caddy - keeps accessories organized and close at hand for easy access
- Blowing capacity - blow leaves from walkways or decks and debris from jobsites, tools and more
- Professional locking hose - the ultra-flexible hose won't pull loose during use and is four times more durable than our standard hose, this 2-1/2 in x 8 ft hose has a smooth interior surface to reduce clogging
- Qwik Lock® filter fastening system - install or remove your filter quickly, easily and secure without tools or fasteners
DESCRIPTION
The RIDGID® Model RT1400 professional wet dry vac is a 14 gal 6 peak HP industrial-strength wet dry vacuum with a cart to conquer rough jobsite terrain. It features a large capacity and the rugged construction needed for pro, contractor and industrial use.
RIDGID® Vacuum Cleaner, NXT Wet/Dry, 14 gal Tank, 1260 W, 120 V, 10.5 A, 135 cfm, 2-1/2 in x 8 ft Hose, 20 ft Corded Cord, Fine Dust Filter, Push, Polypropylene Housing
SPECIFICATIONS
| Type | : NXT Wet/Dry |
| Tank Capacity | : 14 gal |
| Power Rating | : 1260 W |
| Voltage Rating | : 120 V |
| Amperage Rating | : 10.5 A |
| Air Flow Rate | : 135 cfm |
| Hose Size | : 2-1/2 in x 8 ft |
| Cord Type | : 20 ft Corded |
| Filter Type | : Fine Dust |
| Handle Type | : Push |
| Housing Material | : Polypropylene |
APPLICATION INFO
| Standard/Approvals | : UL Listed |
| Country of Origin | : MX |

Catalog