ROVER 515.1x14x21BK 3-in-1 Solid Kneeling Pad, 21 in L x 14 in W x 1 in THK, Nitrile Infused Sponge, Black
ROVER 515.1x14x21BK 3-in-1 Solid Kneeling Pad, 21 in L x 14 in W x 1 in THK, Nitrile Infused Sponge, Black
ROVER 515.1x14x21BK 3-in-1 Solid Kneeling Pad, 21 in L x 14 in W x 1 in THK, Nitrile Infused Sponge, Black
- Brand: ROVER
- Mfr# : 515.1x14x21BK
- Item # : WEA 515.1X14X21BK
- UPC #: 715411813834
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Quickly and securely converts from a kneel mat to a roll for head and neck support
- For dual comfort, interlock two mats for head and upper back support
- Unique nitrile rubber enhanced sponge is non-conductive, petroleum resistant, silicone free and outperforms traditional PVC sponge mats
- The only convertible kneel mat
DESCRIPTION
Go Kneel Lie down Rover™ is the most unique breed of kneeling mat ever! Yes, it's super soft and durable as a kneeling pad. But this old dog has another trick it quickly converts to a roll for head and neck support. You can also combine 2 Rover™S for dual head and upper back support. Brilliant! Rover™ features a unique nitrile enhanced sponge that is non-conductive, petroleum resistant, and silicone free. Patent No D 673405. Go Kneel Lie down Rover™ is a tradesman's best friend, answering to the commands of your trade. Portable and versatile Rover™ provides comfort where you need it most.
ROVER Kneeling Pad, 3-in-1 Solid, Series: 515, 21 in Length, 14 in Width, 1 in Thickness, Nitrile Infused Sponge, Black, Squared Edge
SPECIFICATIONS
| Type | : 3-in-1 Solid |
| Series | : 515 |
| Length | : 21 in |
| Width | : 14 in |
| Thickness | : 1 in |
| Material | : Nitrile Infused Sponge |
| Color | : Black |
| Edge Type | : Squared |
APPLICATION INFO
| Standard/Approvals | : ASTM D 1056|MVSS 302/A Flammability Rated |
| Application | : Dry Environment |
| Country of Origin | : US |

Catalog