ROVER 514.1x14x21BK-CS5 Solid Traditional Kneeling Mat, 21 in L x 14 in W x 1 in THK, Nitrile/PVC Sponge, Black
ROVER 514.1x14x21BK-CS5 Solid Traditional Kneeling Mat, 21 in L x 14 in W x 1 in THK, Nitrile/PVC Sponge, Black
ROVER 514.1x14x21BK-CS5 Solid Traditional Kneeling Mat, 21 in L x 14 in W x 1 in THK, Nitrile/PVC Sponge, Black
- Brand: ROVER
- Mfr# : 514.1x14x21BK-CS5
- Item # : WEA 514.1X14X21BK-CS5
- UPC #: 715411769025
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Portable and versatile
- Built-in handle for ease of carrying and storing
- Standing and kneeling support
DESCRIPTION
Rover™ is a tradesman's best friend, answering to the commands of your trade. Portable and versatile Rover™ provides comfort where you need it most.
ROVER Kneeling Mat, Solid Traditional, Series: 514, 21 in Length, 14 in Width, 1 in Thickness, Nitrile/PVC Sponge, Black
SPECIFICATIONS
| Type | : Solid Traditional |
| Series | : 514 |
| Length | : 21 in |
| Width | : 14 in |
| Thickness | : 1 in |
| Material | : Nitrile/PVC Sponge |
| Color | : Black |
APPLICATION INFO
| Standard/Approvals | : ASTM D 1056|MVSS 302/A Flammability Rated |
| Application | : Dry Environment |
| Country of Origin | : US |

Catalog