ErgoDeck® 566.78x18x18BK-CS10 General Purpose Anti-Fatigue Mat, 18 in L x 18 in W x 7/8 in THK, PVC, Box-Spring Surface Pattern
ErgoDeck® 566.78x18x18BK-CS10 General Purpose Anti-Fatigue Mat, 18 in L x 18 in W x 7/8 in THK, PVC, Box-Spring Surface Pattern
ErgoDeck® 566.78x18x18BK-CS10 General Purpose Anti-Fatigue Mat, 18 in L x 18 in W x 7/8 in THK, PVC, Box-Spring Surface Pattern
- Brand: ErgoDeck®
- Mfr# : 566.78x18x18BK-CS10
- Item # : WEA 566.78X18X18BK-CS10
- UPC #: 715411698387
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Softer compound form greater standing relief in wet or dry applications
- Customize in 3 in (8 cm) increments to fit and area or configurations
- Positive Interlocking System™ prevents separation
- Easily replace single pieces or sections as needed to reduce costs
- 100% silicone-free PVC tiles provide maximum durability
DESCRIPTION
ErgoDeck® general purpose (GP) provides a stable, solid and resilient foundation underfoot. It features a raised textured design that provides sure footing while enhancing workplace aesthetics. ErgoDeck® general purpose has the same box spring foundation as ErgoDeck® heavy duty, but is made with a softer compound for greater anti-fatigue benefit. Ideal for heavy foot and light cart traffic.
ErgoDeck® Anti-Fatigue Mat, General Purpose, Series: 566, 18 in Length, 18 in Width, 7/8 in Thickness, Black, PVC, Box-Spring Surface, Softer/Solid Surface, Beveled Edge
SPECIFICATIONS
| Type | : General Purpose |
| Series | : 566 |
| Length | : 18 in |
| Width | : 18 in |
| Thickness | : 7/8 in |
| Color | : Black |
| Material | : PVC |
| Surface Pattern | : Box-Spring |
| Surface Type | : Softer/Solid |
| Edge Type | : Beveled |
APPLICATION INFO
| Standard/Approvals | : ASTM D3884|ASTM F1677|ASTM D575-91 |
| Application | : For dry, wet and oily environments |
| Country of Origin | : US |

Instruction/Installation Manual