Strong Hold® 26-CC-242 Heavy Duty Industrial Computer Cabinet With Welded Shelf, 66 in H x 26 in W x 24 in D
Strong Hold® 26-CC-242 Heavy Duty Industrial Computer Cabinet With Welded Shelf, 66 in H x 26 in W x 24 in D
Strong Hold® 26-CC-242 Heavy Duty Industrial Computer Cabinet With Welded Shelf, 66 in H x 26 in W x 24 in D
- Brand: Strong Hold®
- Mfr# : 26-CC-242
- Item # : SGH 26-CC-242
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Features a 12 ga steel body, clear view monitor compartment, adjustable shelving and 7 ga steel legs
- The bottom compartment can be secured using a standard padlock
- Shelf capacity of 1900 lb per shelf
- Top compartment for monitor
DESCRIPTION
This computer cabinet allows users to lock up all their computer accessories at the end of the day. The welded shelf is located 42 in from the floor and measures 26 in W x 12 in D. The polycarbonate window allows a clear view of the monitor. A 7 outlet, 15 A, 100 V power strip and a fan for filtration come installed. The top door is secured by a latch that can only be opened when the bottom doors are unlocked. This provides security for your monitor. The center shelf is perforated to keep equipment cool. The lower storage area comes complete with 2 full width adjustable shelves that can hold 1900 lb of tools or other supplies. The solid doors and the 3-point locking system keep your items secure in the cabinet. The 6 in tall 7 ga legs are welded to provide mobility in lifting in order to move from one area to another. These heavy duty 12 ga steel floor model cabinets provide protection for your computer. These cabinets are built for rough and tough industrial use.
Strong Hold® Industrial Computer Cabinet, Heavy Duty, 26 in Width, 24 in Depth, 66 in Height, 12 ga Thickness, Steel, 2 Shelves, Water Based Enamel, Dark Gray
SPECIFICATIONS
| Type | : Heavy Duty |
| Width | : 26 in |
| Depth | : 24 in |
| Height | : 66 in |
| Thickness | : 12 ga |
| Material | : Steel |
| Number of Shelves | : 2 |
| Finish | : Water Based Enamel |
| Color | : Dark Gray |
APPLICATION INFO
| Country of Origin | : US |

Catalog