Strong Hold® 52.10-3MS-303-RS Freestanding Industrial Workbench With (3) Compartments, 46 in H x 60 in W x 30 in D, Gray
Strong Hold® 52.10-3MS-303-RS Freestanding Industrial Workbench With (3) Compartments, 46 in H x 60 in W x 30 in D, Gray
Strong Hold® 52.10-3MS-303-RS Freestanding Industrial Workbench With (3) Compartments, 46 in H x 60 in W x 30 in D, Gray
- Brand: Strong Hold®
- Mfr# : 52.10-3MS-303-RS
- Item # : SGH 52-103-MS-303-RS
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Features a 12 ga steel body, riser shelf and 7 ga steel top
- Each compartment includes an adjustable shelf and can be secured using our 3-point locking system and a standard padlock
DESCRIPTION
These workbenches have 3 lower compartments. Each lower compartment has 1 adjustable 14 ga shelf in it. Each compartment can be locked up individually to keep the items enclosed secure. They are lockable with a padlock featuring our standard 3-point locking system. There is a riser shelf at the back of the top for added storage. The top is a 7 ga top. The body of the workbench is 12 ga. The 3 in tall 7 ga legs provide a sweep space and forklift accessibility.
Strong Hold® Industrial Workbench, Freestanding, 60 in Width, 30 in Depth, 46 in Height, 12 ga Top Thickness, 12 ga Steel, Gray, Steel Work Surface, 3 Doors, 3 Shelves
SPECIFICATIONS
| Type | : Freestanding |
| Width | : 60 in |
| Depth | : 30 in |
| Height | : 46 in |
| Top Thickness | : 12 ga |
| Material | : 12 ga Steel |
| Color | : Gray |
| Work Surface Type | : Steel |
| Number of Doors | : 3 |
| Number of Shelves | : 3 |
APPLICATION INFO
| Country of Origin | : US |

Catalog