Strong Hold® 26-1H-24-1T-L Extra Heavy Duty Locker, 75 in OAH x 24 in OAW x 24 in OAD, 1 Tiers, 1 Compartments
Strong Hold® 26-1H-24-1T-L Extra Heavy Duty Locker, 75 in OAH x 24 in OAW x 24 in OAD, 1 Tiers, 1 Compartments
Strong Hold® 26-1H-24-1T-L Extra Heavy Duty Locker, 75 in OAH x 24 in OAW x 24 in OAD, 1 Tiers, 1 Compartments
- Brand: Strong Hold®
- Mfr# : 26-1H-24-1T-L
- Item # : SGH 26-1H-24-1T-L
- UPC #: 810040089664
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Unique hexagon-pattern punched doors and sides which allow for ventilation and visibility
- Shelf, hanger rod, and 2 coat hooks
- Easy access to the floor mounting system featuring access holes with grommets that can be used for wire access
- 3-point locking system, compatible with standard padlock
- Ships fully assembled and ready for use from Louisville, Kentucky
DESCRIPTION
Strong Hold®, 26-1H-24-1T-L, Locker, Extra Heavy Duty, 24 in Overall Width, 24 in Overall Depth, 75 in Overall Height, 1 Tiers, 1 Compartments, 14-Gauge Steel, Dark Gray, Ventilated Door, Padlock Hasp Lock
SPECIFICATIONS
| Type | : Extra Heavy Duty |
| Overall Width | : 24 in |
| Overall Depth | : 24 in |
| Overall Height | : 75 in |
| Number of Tiers | : 1 |
| Number of Compartments | : 1 |
| Material | : 14-Gauge Steel |
| Color | : Dark Gray |
| Door Type | : Ventilated |
| Lock Type | : Padlock Hasp |
APPLICATION INFO
| Standard/Approvals | : PROP65 |
| Application | : Compatible with Standard Padlock |
| Country of Origin | : US |

Warranty Information