Strong Hold® 1.66-3D-18-3T-L Extra Heavy Duty Locker, 75 in OAH x 18 in OAW x 18 in OAD, 3 Tiers, 3 Compartments
Strong Hold® 1.66-3D-18-3T-L Extra Heavy Duty Locker, 75 in OAH x 18 in OAW x 18 in OAD, 3 Tiers, 3 Compartments
Strong Hold® 1.66-3D-18-3T-L Extra Heavy Duty Locker, 75 in OAH x 18 in OAW x 18 in OAD, 3 Tiers, 3 Compartments
- Brand: Strong Hold®
- Mfr# : 1.66-3D-18-3T-L
- Item # : SGH 1.66-3D-18-3T-L-7037
- UPC #: 810040089893
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Extra Heavy Duty welded steel construction with reinforcing rivets
- Easy access to the floor mounting system featuring access holes with grommets that can be used for wire access
- Securable with a standard padlock
- Ships fully assembled and ready for use from Louisville, Kentucky
DESCRIPTION
Strong Hold®, 1.66-3D-18-3T-L, Locker, Extra Heavy Duty, 18 in Overall Width, 18 in Overall Depth, 75 in Overall Height, 3 Tiers, 3 Compartments, 24 in H x 18 in W x 18 in D Compartment, 14-Gauge Steel, Dark Gray, Solid Door, Padlock Hasp Lock
SPECIFICATIONS
| Type | : Extra Heavy Duty |
| Overall Width | : 18 in |
| Overall Depth | : 18 in |
| Overall Height | : 75 in |
| Number of Tiers | : 3 |
| Number of Compartments | : 3 |
| Compartment Size | : 24 in H x 18 in W x 18 in D |
| Material | : 14-Gauge Steel |
| Color | : Dark Gray |
| Door Type | : Solid |
| Lock Type | : Padlock Hasp |
APPLICATION INFO
| Standard/Approvals | : PROP65 |
| Country of Origin | : US |

Warranty Information