Strong Hold® 36-242-7DB Storage Cabinet, 1900 lb, 78 in H x 36 in W, 7 Drawers
Strong Hold® 36-242-7DB Storage Cabinet, 1900 lb, 78 in H x 36 in W, 7 Drawers
- Brand: Strong Hold®
- Mfr# : 36-242-7DB
- Item # : SGH 36-242-7DB
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Heavy duty 12 ga steel construction wrap around body design
- Ships fully assembled
- Adjustable shelves on 2 in increments
- 3-Point locking mechanism with padlock hasp
- 24 in depth
- 72 in H cabinet
- 6 in leg
DESCRIPTION
This all-welded industrial strength equipment storage cabinet features 3 drawers. Manufactured from 12 ga steel, these cabinets are constructed with an all-welded design and are built to last in rough and rugged manufacturing environments. The features of these cabinets include 2 adjustable 14 ga shelves with 1,900 lb capacity per shelf, and can be adjusted in 2 increments. The shelves are 21-1/2 in deep. More shelves can be added for versatility. It has (2) 6 in H x 20 in D drawers and (4) 3 in H x 20 in D drawers. The 3-Point locking device includes a hasp built into the handle for use with a padlock. The 6 in tall 7 ga legs are welded to provide mobility in lifting in order to move from one area to another.
Strong Hold® Storage Cabinet, 1900 lb, 36 in Width, 78 in Height, 12 ga Thickness, Steel, 7 Drawers, 4 Shelves, Rugged/Swing Handle, Rugged/Swing, Dark Gray
SPECIFICATIONS
| Capacity | : 1900 lb |
| Width | : 36 in |
| Height | : 78 in |
| Thickness | : 12 ga |
| Material | : Steel |
| Number of Drawers | : 7 |
| Number of Shelves | : 4 |
| Handle Type | : Rugged/Swing |
| Finish | : Rugged/Swing |
| Color | : Dark Gray |
APPLICATION INFO
| Application | : Heavy duty industrial storage equipment used in major manufacturing |
| Country of Origin | : US |

Catalog