Strong Hold® 34-WM-142 Overhead Standard Wall Mounted Cabinet, 36 in W x 48 in H, Steel, Dark Gray, 2 Shelves
Strong Hold® 34-WM-142 Overhead Standard Wall Mounted Cabinet, 36 in W x 48 in H, Steel, Dark Gray, 2 Shelves
Strong Hold® 34-WM-142 Overhead Standard Wall Mounted Cabinet, 36 in W x 48 in H, Steel, Dark Gray, 2 Shelves
- Brand: Strong Hold®
- Mfr# : 34-WM-142
- Item # : SGH 34-WM-142
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Heavy duty 12 ga steel construction wrap around body design
- Ships fully assembled
- 14 in depth
DESCRIPTION
Wall mounted heavy duty cabinets come with 2 shelves with a capacity of 1900 lb per shelf. Manufactured out of heavy 12 ga steel and featuring a wrap around body design, these units are built to withstand industrial environments. The 3-Point locking system on the door allows for locking the cabinet with a padlock. A wall mount cabinet is perfect for those areas where you don't have the floor space but require storage space.
Strong Hold® Wall Mounted Cabinet, Overhead Standard, 36 in Overall Width, 48 in Overall Height, Steel, Dark Gray, 2 Shelves, 1900 lb Shelf, 12 ga Gauge Thickness, Swing Handle, Padlock Locking
SPECIFICATIONS
| Type | : Overhead Standard |
| Overall Width | : 36 in |
| Overall Height | : 48 in |
| Material | : Steel |
| Color | : Dark Gray |
| Number of Shelves | : 2 |
| Shelf Capacity | : 1900 lb |
| Gauge Thickness | : 12 ga |
| Handle Type | : Swing |
| Locking Type | : Padlock |
APPLICATION INFO
| Application | : Heavy duty industrial storage equipment used in major manufacturing |
| Country of Origin | : US |

Catalog