Strong Hold® 65-UC-301 Freestanding Storage Workbench With (2) Compartments, 62 in H x 72 in W x 72 in D, Gray
Strong Hold® 65-UC-301 Freestanding Storage Workbench With (2) Compartments, 62 in H x 72 in W x 72 in D, Gray
Strong Hold® 65-UC-301 Freestanding Storage Workbench With (2) Compartments, 62 in H x 72 in W x 72 in D, Gray
- Brand: Strong Hold®
- Mfr# : 65-UC-301
- Item # : SGH 65-UC-301
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Features a 12 ga steel body and an adjustable shelf
- Each compartment includes single-shift doors and our 3-point locking system, which can be secured using a standard padlock
DESCRIPTION
Cabinet workstation with 2 upper compartments adds simple and smart to any work area. This unit features a large bottom compartment with a full width adjustable shelf the top offers additional storage options with its 2 smaller compartments. The versatility of this workstation is endless. You can store all of your miscellaneous tools and valuable items and have a large work surface available for assembly of part. These 12 ga all welded construction cabinets are built to last a lifetime. The 6 in tall 7 ga legs provide a sweep space and forklift accessibility.
Strong Hold® Storage Workbench, Freestanding, 72 in Width, 72 in Depth, 62 in Height, 12 ga Top Thickness, 12 ga Steel, Gray, Steel Work Surface, 6 Doors, 1 Shelves
SPECIFICATIONS
| Type | : Freestanding |
| Width | : 72 in |
| Depth | : 72 in |
| Height | : 62 in |
| Top Thickness | : 12 ga |
| Material | : 12 ga Steel |
| Color | : Gray |
| Work Surface Type | : Steel |
| Number of Doors | : 6 |
| Number of Shelves | : 1 |
APPLICATION INFO
| Country of Origin | : US |

Catalog