Strong Hold® T3024 Heavy Duty Industrial Shop Table, 34 in H x 30 in W x 24 in D, 2750 lb Load, Dark Gray
Strong Hold® T3024 Heavy Duty Industrial Shop Table, 34 in H x 30 in W x 24 in D, 2750 lb Load, Dark Gray
Strong Hold® T3024 Heavy Duty Industrial Shop Table, 34 in H x 30 in W x 24 in D, 2750 lb Load, Dark Gray
- Brand: Strong Hold®
- Mfr# : T3024
- Item # : SGH T3024
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Industrial shop table with 7 ga steel top and 12 ga steel bottom shelf
- All welded construction
DESCRIPTION
Strong hold industrial shop tables meet virtually every strength requirement for heavy manufacturing, assembly and maintenance type work. Table tops are made from 7 ga steel and legs are welded 2 x 2 x 1/4 in angle frame steel, making them the strongest industrial storage solution available. Each industrial shop table includes a welded 12 ga bottom shelf to store bulky items. Shelving capacities vary dependent on table sizing. All of our tables can be customized by adding optional accessories or by adding a different table top. Some of our standard table tops include maple top, UHMW top, ABS top, stainless steel top or 1/2 in plate top. Check out the sizing options below to find the table that best meets your needs. Tables greater that 72 in width require 6 legs for additional support.
Strong Hold® Industrial Shop Table, Heavy Duty, 30 in Width, 24 in Depth, 34 in Height, 2750 lb, 7 ga Top Thickness, Stainless Steel, Dark Gray, Angled Leg, Straight Edge
SPECIFICATIONS
| Type | : Heavy Duty |
| Width | : 30 in |
| Depth | : 24 in |
| Height | : 34 in |
| Load Capacity | : 2750 lb |
| Top Thickness | : 7 ga |
| Material | : Stainless Steel |
| Color | : Dark Gray |
| Leg Type | : Angled |
| Edge Type | : Straight |
APPLICATION INFO
| Application | : For heavy manufacturing, assembly and maintenance type work |
| Country of Origin | : US |

Catalog