Strong Hold® 53.1-WS-360-4DB-MT Heavy Duty Industrial Shop Desk With Maple Top, 48 in H x 60 in W x 36 in D, 2 Pedestals, 4 Drawers
Strong Hold® 53.1-WS-360-4DB-MT Heavy Duty Industrial Shop Desk With Maple Top, 48 in H x 60 in W x 36 in D, 2 Pedestals, 4 Drawers
Strong Hold® 53.1-WS-360-4DB-MT Heavy Duty Industrial Shop Desk With Maple Top, 48 in H x 60 in W x 36 in D, 2 Pedestals, 4 Drawers
- Brand: Strong Hold®
- Mfr# : 53.1-WS-360-4DB-MT
- Item # : SGH 53.1-WS-360-4 DB-MT
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Workstation with 2 lower compartments and riser shelf and 4 drawers
- Each lower compartment is lockable with a padlock using our 3-point locking system
- Riser shelf
- This shop desks and workstation combo is made for heavy duty 12 ga steel and are designed to last
- Our legs are heavy duty 7 ga steel and are 6 in tall
- Our shop desks are commonly found in assembly areas, maintenance departments, warehouses and on shipping and receiving docks
- Our desks feature a 3-point locking system and a wrap around design
- This unit has an upper riser shelf
- The work area is a 7 ga top with a maple top over it
- The drawers can handle a load of 400 lb
- The lower compartments have solid doors that are lockable with a padlock using our 3-point locking system
DESCRIPTION
Strong Hold® Industrial Shop Desk, Heavy Duty, 36 in Overall Depth, 60 in Overall Width, 48 in Overall Height, 2 Pedestals, 4 Drawers, Left and Right Pedestal Location, Full Pedestal, 12 ga Steel Base, 12 ga Steel Top, Recessed Handle, Gray Base, Maple Top
SPECIFICATIONS
| Type | : Heavy Duty |
| Overall Depth | : 36 in |
| Overall Width | : 60 in |
| Overall Height | : 48 in |
| Number of Pedestals | : 2 |
| Number of Drawers | : 4 |
| Pedestal Location | : Left and Right |
| Pedestal Style | : Full |
| Base Material | : 12 ga Steel |
| Top Material | : 12 ga Steel |
| Handle Type | : Recessed |
| Base Color | : Gray |
| Top Color | : Maple |
APPLICATION INFO
| Country of Origin | : US |

Catalog