Strong Hold® 34-SD-4D-TD-280 Heavy Duty Industrial Shop Desk With Compartments and Paper Holder Shelf, 54 in H x 36 in W x 28 in D, 1 Pedestals, 1 Drawers
Strong Hold® 34-SD-4D-TD-280 Heavy Duty Industrial Shop Desk With Compartments and Paper Holder Shelf, 54 in H x 36 in W x 28 in D, 1 Pedestals, 1 Drawers
Strong Hold® 34-SD-4D-TD-280 Heavy Duty Industrial Shop Desk With Compartments and Paper Holder Shelf, 54 in H x 36 in W x 28 in D, 1 Pedestals, 1 Drawers
- Brand: Strong Hold®
- Mfr# : 34-SD-4D-TD-280
- Item # : SGH 34-SD-4D-TD-280
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Lockable with a padlock using our 3-point locking system
- These 4 compartment shop desks are made for heavy duty 12 ga steel and are designed to last
- Our legs are heavy duty 7 ga steel and are 6 in tall
- Our shop desks are commonly found in assembly areas, maintenance departments, warehouses and on shipping and receiving docks
- Our desks feature a 3-point locking system and a wrap around design
- This unit has an upper paper storage area to keep your papers and notes organized
- The slanted top makes a great desk area to write on
- The 4 lower compartments lets you store your personal items in them and keep them locked up when not in use
- You can use one compartment while using locking up the other compartments
- The lower compartments have solid doors that are lockable with a padlock using our 3-point locking system
DESCRIPTION
Strong Hold® Industrial Shop Desk, Heavy Duty, 28 in Overall Depth, 36 in Overall Width, 54 in Overall Height, 1 Pedestals, 1 Drawers, Free Standing Pedestal, 6 deg Writing Surface Slope, 12 ga Steel Base, 12 ga Steel Top, Recessed Handle, Gray Base, Gray Top
SPECIFICATIONS
| Type | : Heavy Duty |
| Overall Depth | : 28 in |
| Overall Width | : 36 in |
| Overall Height | : 54 in |
| Number of Pedestals | : 1 |
| Number of Drawers | : 1 |
| Pedestal Style | : Free Standing |
| Writing Surface Slope | : 6 deg |
| Base Material | : 12 ga Steel |
| Top Material | : 12 ga Steel |
| Handle Type | : Recessed |
| Base Color | : Gray |
| Top Color | : Gray |
APPLICATION INFO
| Country of Origin | : US |

Catalog