Strong Hold® 56-W-243-7DB Uniform Storage Cabinet, 675 lb, 78 in H x 60 in W, 7 Drawers
Strong Hold® 56-W-243-7DB Uniform Storage Cabinet, 675 lb, 78 in H x 60 in W, 7 Drawers
- Brand: Strong Hold®
- Mfr# : 56-W-243-7DB
- Item # : SGH 56-W-243-7DB
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Heavy duty 12 ga steel construction wrap around body design
- Ships fully assembled
- Adjustable shelves on 2 in increments
- 3-Point locking mechanism with padlock hasp
- 24 in depth
- 72 in H cabinet
- 6 in leg
- 400 lb capacity per drawer
DESCRIPTION
This 12-ga steel, all-welded, heavy duty, industrial uniform cabinet with 7 drawers features ample storage and a hanger rod for garments. Uniform storage cabinets meet virtually every need for organization and security. With a 3-Point locking system, padlock hasp, and sturdy 7 ga 6 in tall legs, these cabinets are designed for industrial environments. This cabinet can be configured with pegboard on the doors and countless accessory options. There is adjustable shelf with hanger rod on the left side, and there are (4) adjustable shelves on the right side above the 7 drawers. This unit Includes (4) 3 in H and (3) 4 in H drawers on the right side, each drawer can handle a load of up to 400 lb each. The 6 in tall 7 ga legs are welded to provide mobility in lifting in order to move from one area to another. These cabinets are built for rough and tough industrial use.
Strong Hold® Storage Cabinet, Uniform, 675 lb, 60 in Width, 78 in Height, 12 ga Thickness, Steel, 7 Drawers, 4 Shelves, Rugged/Swing Handle, Rugged/Swing, Dark Gray
SPECIFICATIONS
| Type | : Uniform |
| Capacity | : 675 lb |
| Width | : 60 in |
| Height | : 78 in |
| Thickness | : 12 ga |
| Material | : Steel |
| Number of Drawers | : 7 |
| Number of Shelves | : 4 |
| Handle Type | : Rugged/Swing |
| Finish | : Rugged/Swing |
| Color | : Dark Gray |
APPLICATION INFO
| Application | : Heavy duty industrial storage equipment used in major manufacturing |
| Country of Origin | : US |

Catalog