Strong Hold® T9636-2DB-MT Heavy Duty Industrial Shop Table With (2) Drawers, 34 in H x 96 in W x 36 in D, 11250 lb Load, Dark Gray
Strong Hold® T9636-2DB-MT Heavy Duty Industrial Shop Table With (2) Drawers, 34 in H x 96 in W x 36 in D, 11250 lb Load, Dark Gray
Strong Hold® T9636-2DB-MT Heavy Duty Industrial Shop Table With (2) Drawers, 34 in H x 96 in W x 36 in D, 11250 lb Load, Dark Gray
- Brand: Strong Hold®
- Mfr# : T9636-2DB-MT
- Item # : SGH T9636-2DB-MT
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Industrial shop table with 2 drawers features a maple top, 7 ga steel top, 12 ga bottom shelf and angle legs
- Both drawers can hold up to 400 lb and can be secured using a standard padlock
- All welded construction
DESCRIPTION
Our tables meet virtually every strength requirement for heavy manufacturing, assembly and maintenance type work, the top is made from 7 ga steel and the legs are 2 x 2 x 1/4 in angle. There is a welded 12 ga bottom shelf to store items on as well. Tables greater that 6 ft in width require 6 legs. In addition to the bottom shelf to store items, this table has 2 drawers that are 20 in D x 6 in H and can hold 400 lb that can be locked with a padlock all our tables can be customized by adding optional accessories or by adding a different table top. Some of our standard table tops include maple top, UHMW top, ABS top, stainless steel top or 1/2 in plate top.
Strong Hold® Industrial Shop Table, Heavy Duty, 96 in Width, 36 in Depth, 34 in Height, 11250 lb, 7 ga Top Thickness, Steel/Maple, Dark Gray, Angled Leg, Squared Edge
SPECIFICATIONS
| Type | : Heavy Duty |
| Width | : 96 in |
| Depth | : 36 in |
| Height | : 34 in |
| Load Capacity | : 11250 lb |
| Top Thickness | : 7 ga |
| Material | : Steel/Maple |
| Color | : Dark Gray |
| Leg Type | : Angled |
| Edge Type | : Squared |
APPLICATION INFO
| Application | : For heavy manufacturing, assembly and maintenance type work |
| Country of Origin | : US |
