Strong Hold® 62.4-DS-363-4DB Counter Height Workbench With Lockable Drawer Storage, 34 in H x 72 in W x 72 in D, Dark Gray
Strong Hold® 62.4-DS-363-4DB Counter Height Workbench With Lockable Drawer Storage, 34 in H x 72 in W x 72 in D, Dark Gray
Strong Hold® 62.4-DS-363-4DB Counter Height Workbench With Lockable Drawer Storage, 34 in H x 72 in W x 72 in D, Dark Gray
- Brand: Strong Hold®
- Mfr# : 62.4-DS-363-4DB
- Item # : SGH 62.4-DS-363-4DB
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Features a 12 ga steel body, 3 adjustable shelves, 4 drawers and double shift doors
- Each compartment includes our 3-point locking system, which can be secured using a standard padlock
DESCRIPTION
Double shift workbench with drawers and shelves. There are 2 locking doors, so you can work from one side, while keeping the other side locked up. On the left side are our heavy duty drawers that are 5 in H and have a capacity of 400 lb each. On the right side there are 3 adjustable shelves. The shelves are adjustable on a 2 in centers. These 12 ga all welded construction cabinets are built to last a lifetime. The 6 in tall 7 ga legs provide a sweep space and forklift accessibility.
Strong Hold® Workbench, Counter Height, 72 in Width, 72 in Depth, 34 in Height, 12 ga Steel, Dark Gray, 2 Doors, 4 Drawers, 3 Shelves
SPECIFICATIONS
| Type | : Counter Height |
| Width | : 72 in |
| Depth | : 72 in |
| Height | : 34 in |
| Material | : 12 ga Steel |
| Color | : Dark Gray |
| Number of Doors | : 2 |
| Number of Drawers | : 4 |
| Number of Shelves | : 3 |
APPLICATION INFO
| Country of Origin | : US |

Catalog