Strong Hold® 44-SD-DS-284 Double Shift Heavy Duty Industrial Shop Desk With Paper Holder Shelf, 54 in H x 48 in W x 28 in D
Strong Hold® 44-SD-DS-284 Double Shift Heavy Duty Industrial Shop Desk With Paper Holder Shelf, 54 in H x 48 in W x 28 in D
Strong Hold® 44-SD-DS-284 Double Shift Heavy Duty Industrial Shop Desk With Paper Holder Shelf, 54 in H x 48 in W x 28 in D
- Brand: Strong Hold®
- Mfr# : 44-SD-DS-284
- Item # : SGH 44SDDS284
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Lower compartment with shelves
- Lockable with a padlock using our 3-point locking system
- These shop desks are made for heavy duty 12 ga steel and are designed to last
- Our legs are heavy duty 7 ga steel and are 6 in tall
- Our shop desks are commonly found in assembly areas, maintenance departments, warehouses and on shipping and receiving docks
- Our desks feature a 3-point locking system and a wrap around design
- This unit has an upper paper storage area to keep your papers and notes organized
- The slanted top makes a great desk area to write on
- The 2 lower compartments have 2 adjustable shelves in each compartment that has the capacity of up to 1900 lb
- You can lock up one compartment while using the other compartment
- The lower compartments have solid doors that are lockable with a padlock using our 3-point locking system
DESCRIPTION
Strong Hold® Industrial Shop Desk, Double Shift Heavy Duty, 28 in Overall Depth, 48 in Overall Width, 54 in Overall Height, 6 deg Writing Surface Slope, 12 ga Steel Base, 12 ga Steel Top, Built-In Hasp Handle, Dark Gray Base, Dark Gray Top
SPECIFICATIONS
| Type | : Double Shift Heavy Duty |
| Overall Depth | : 28 in |
| Overall Width | : 48 in |
| Overall Height | : 54 in |
| Writing Surface Slope | : 6 deg |
| Base Material | : 12 ga Steel |
| Top Material | : 12 ga Steel |
| Handle Type | : Built-In Hasp |
| Base Color | : Dark Gray |
| Top Color | : Dark Gray |
APPLICATION INFO
| Country of Origin | : US |

Catalog