Strong Hold® 75-18-3TMT Locker With Multiple Compartments, 68 in H x 82 in W x 18 in D, 3 Tiers, 12 Compartments
Strong Hold® 75-18-3TMT Locker With Multiple Compartments, 68 in H x 82 in W x 18 in D, 3 Tiers, 12 Compartments
Strong Hold® 75-18-3TMT Locker With Multiple Compartments, 68 in H x 82 in W x 18 in D, 3 Tiers, 12 Compartments
- Brand: Strong Hold®
- Mfr# : 75-18-3TMT
- Item # : SGH 75-18-3TMT
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Heavy duty 12 ga steel construction wrap around body design
- Ships fully assembled
- 3-Point locking mechanism with padlock hasp
- 6 in legs
- 62 in H cabinet
DESCRIPTION
Safely and securely store items in these spacing saving, mini-tier industrial Lockers. Each individual compartment measures 18 in H x 18 in W x 18 in D and has a padlock hasp for worry-free storage. The 6 in tall 7 ga legs are welded to provide mobility in lifting in order to move from one area to another. These heavy duty 12 ga steel lockers are built for rough and tough industrial use.
Strong Hold® Locker, 82 in Overall Width, 18 in Overall Depth, 68 in Overall Height, 3 Tiers, 12 Compartments, 18 in H x 18 in W x 18 in D Compartment, 12 ga Steel, Dark Gray, Solid Door, Padlock Lock
SPECIFICATIONS
| Overall Width | : 82 in |
| Overall Depth | : 18 in |
| Overall Height | : 68 in |
| Number of Tiers | : 3 |
| Number of Compartments | : 12 |
| Compartment Size | : 18 in H x 18 in W x 18 in D |
| Material | : 12 ga Steel |
| Color | : Dark Gray |
| Door Type | : Solid |
| Lock Type | : Padlock |
APPLICATION INFO
| Application | : Heavy duty industrial storage equipment used in major manufacturing |
| Country of Origin | : US |

Catalog