Strong Hold® 46-CT-244 Heavy Duty Standard Tool Crib Cabinet With (4) Adjustable Shelves, 78 in H x 48 in W x 24 in D, 12 ga THK
Strong Hold® 46-CT-244 Heavy Duty Standard Tool Crib Cabinet With (4) Adjustable Shelves, 78 in H x 48 in W x 24 in D, 12 ga THK
Strong Hold® 46-CT-244 Heavy Duty Standard Tool Crib Cabinet With (4) Adjustable Shelves, 78 in H x 48 in W x 24 in D, 12 ga THK
- Brand: Strong Hold®
- Mfr# : 46-CT-244
- Item # : SGH 46-CT-244
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- The tool crib cabinet features a 12 ga steel body, 2 compartments with adjustable shelving, vertical dividers, a welded shelf and 7 ga steel legs
- Each compartment can be secured using our 3-point locking system and a standard padlock
- 6 in legs
- Shelf capacity up to 1900 lb for each shelf
DESCRIPTION
These combination cabinets offer flexibility to store manuals as well as tools. They are ideal storage solutions for maintenance, plant or warehouse areas. There are 2 separate compartments, 1 upper compartment and 1 lower compartment that can be locked independently of each other. Lockable with a padlock using our 3-point locking handle to secure your tools and other valuables. The top half of the cabinet features 3 adjustable shelves, 1 standard shelf and 2 slotted shelves with vertical dividers. This cabinet has a welded 12 in deep extended shelf in the center for tool repairs or a desk top. The lower compartment has 1 adjustable shelf there are solid doors on both the top and bottom compartments. Manufactured from 12 ga steel with 14 ga adjustable shelves. This unit is built to last.
Strong Hold® Tool Crib Cabinet, Heavy Duty Standard, 48 in Width, 24 in Depth, 78 in Height, 12 ga Thickness, 2 Compartments, 3-Point Locking Handle, Steel, Water Based Enamel, Dark Gray
SPECIFICATIONS
| Type | : Heavy Duty Standard |
| Width | : 48 in |
| Depth | : 24 in |
| Height | : 78 in |
| Thickness | : 12 ga |
| Number of Compartments | : 2 |
| Handle Type | : 3-Point Locking |
| Material | : Steel |
| Finish | : Water Based Enamel |
| Color | : Dark Gray |
APPLICATION INFO
| Country of Origin | : US |
