Strong Hold® 46-W-244-9/5DB-1SOS-VS Heavy Duty Ultimate Tool and Uniform Cabinet, 78 in H x 48 in W x 24 in D, 12 ga THK
Strong Hold® 46-W-244-9/5DB-1SOS-VS Heavy Duty Ultimate Tool and Uniform Cabinet, 78 in H x 48 in W x 24 in D, 12 ga THK
Strong Hold® 46-W-244-9/5DB-1SOS-VS Heavy Duty Ultimate Tool and Uniform Cabinet, 78 in H x 48 in W x 24 in D, 12 ga THK
- Brand: Strong Hold®
- Mfr# : 46-W-244-9/5DB-1SOS-VS
- Item # : SGH 46-W-244-9/5DB-1SOS-VS
- Min. Order Qty: :
- Qty. Interval: :
FEATURES
- Features a 12 ga steel body, slide out shelving, a wardrobe rod, vise shelf and half width drawers
- The doors can be secured using our 3-point locking system and a standard padlock
DESCRIPTION
This work center has multiple areas for assembly work and storage. On the upper left side is a shelf with a hanger rod to hang your clothes. On the upper right side you have 2 adjustable 14 ga shelves and 1 slide out shelf the slide out shelf has a capacity of 400 lb. Under the slide out shelf are 3 large drawers that measure 27 in W x 20 in D x 4 in H. Under the top section is the lower section that has 6 half width drawers. These drawers measure 20 in W x 20 in D x 6 in H. All 9 drawers have the capacity of 400 lb each. On the right side, there is a vise shelf to mount a vise or just a work area if needed. The cabinet is made from 12 ga steel and the 6 in legs are 7 ga steel. The doors are lockable with a padlock and use a 3-point locking system to safely store all your items and keep them secure.
Strong Hold® Ultimate Tool and Uniform Cabinet, Heavy Duty, 48 in Width, 24 in Depth, 78 in Height, 12 ga Thickness, 9 Drawers, 1076 lb Capacity, Swing Padlock Hasp Handle, Steel, Baked Enamel, Dark Gray
SPECIFICATIONS
| Type | : Heavy Duty |
| Width | : 48 in |
| Depth | : 24 in |
| Height | : 78 in |
| Thickness | : 12 ga |
| Number of Drawers | : 9 |
| Capacity | : 1076 lb |
| Handle Type | : Swing Padlock Hasp |
| Material | : Steel |
| Finish | : Baked Enamel |
| Color | : Dark Gray |
APPLICATION INFO
| Country of Origin | : US |

Catalog